2 стратегія

Друга стратегія формувального оцінювання:

 Отримання даних, які свідчать про навчання учнів, їх навчального поступу

Після того, як вчителі вияснили і пояснили учням, чому вони мають навчитися, наступним кроком буде зрозуміти, де саме вони знаходяться на шляху до мети. Для цього вчителі повинні збирати свідчення про те, де заходяться учні в процесі навчання.
Більшість вчителів вважають, що вони достатньо знають про те, що зрозуміли і де саме знаходяться їх учні. Вони планують наступну діяльність, яку вони будуть використовувати для навчання учнів, але не обмірковують і ставлять запитання, які вони будуть використовувати, щоб визначити, чи учні засвоїли матеріал, достатній для наступних кроків.
Цей розділ допоможе вчителям планувати більш ефективні запитання (та іншу діяльність альтернативну запитанням), щоб з'ясувати, чи засвоїли матеріал як окремі учні, так і цілий клас.

Розробка запитань для виявлення мислення учнів Запитання, які дають нам уявлення про навчання учнів, не так легко створити. Для того, щоб вирішувати ці питання, ми повинні зрозуміти, про що вони ймовірно знають і уявити, де можуть бути хибні уявлення.
Наприклад, запитати учнів, який дріб більший, 3/7 чи 3/11. Це буде хорошим запитанням для отримання розуміння. чи розуміють учні дроби, тому що у них часто виникає неправильне уявлення, що чим більше знаменник, тим більший дріб, коли насправді навпаки, це неправда. Хоча вчителі можуть сказати, що це складне запитання, і тому його не слід використовувати на початку вивчення теми, проте це може бути важливим для підсумкового тесту, і це саме те, що робить його ідеальним, як формувальне запитання, яке повинно супроводжуватися обговоренням в класі.

Вирішити, які саме типи запитань надають вчителям вікно, яке допоможе заглянути до того, як навчаються учні, непросто і потребує часу, але це важливий момент, який покращить навчання учнів. Загальне заперечення щодо витрачання часу для планування цих питань для уроків полягає в тому, що вчителі не мають цього додаткового часу, особливо тому, що вони дуже стурбовані оцінюванням. Це просто показує, наскільки неефективною є наша поточна система. Всі вчителі мали досвід перевірки контрольних робіт і написання одного і того ж коментаря на двадцять учнівських робіт, оскільки учні залишили клас, не повністю зрозумівши певну концепцію. Мабуть, набагато краще, щоб вчитель ставив такі запитання, які допоможуть йому з'ясувати, чи розуміють учні щось, коли ще є час зробити що-небудь з цим, а не чекати, доки накопичиться цілий стос наких незрозумілих речей і поганих оцінок. За словами Д.Віліама, "така ситуація може розглядатися як покарання, надане вчителям через те, що їм не вдалося з'ясувати, що вони не досягли цілей навчання, коли учні ще були в процесі навчання".

Висталення поганих оцінок може розглядатися як покарання вчителям, оскільки їм не вдалося з'ясувати, що вони не досягли цілей навчання, коли учні були перед ними.

У США викладачі проводять більшість часу, відведеного на підготовку уроків за перевіркою робіт і висталенні оцінок. Здебільшого вони це роблять наодинці. Проте в інших країнах велика частина часу підготовки уроків витрачається на планування того, як можна впроваджувати нові теми та які контексти та приклади слід використовувати. Крім того, вчителі працюють у групах для розробки запитань, які допоможуть визначити, чи було їх навчання успішним. Оскільки запитання, які будуть свідченням навчання та мислення учнів, складно генерувати, спільна робота в командах допоможе вчителям виробити хороші запитання. Ці запитання часто називають точковими зрізами, оскільки друга половина уроку залежить від розуміння учнів того, що було до цього моменту. Хоча деякі вважають, що при оцінювання небажано використовувати запитання з вибором варіантів відповіді, це може бути ідеальним форматом для запитань-точкивих зрізів. Уявіть, що вчитель веде урок, на якому пояснює, що таке ромб, а потім показує чотири різні фігури, які позначені літерами A, B, C і D, і просить учнів показати картки з літерами (A, B, C, або D), щоб вони продемонстрували, що вони розуміють, яка з цих фігур є ромбом, перш ніж рухатися далі. Ретельно розробляючи такі типи запитань для формувального оцінюваня і аналізу при підготовці до уроку, ви зможете прояснити для себе учнівське мислення для того, щоб внести необхідні зміни в процес навчання, навіть не створюючи купу спеціальних документів для оцінювання.

Практичні методи і прийоми Обговорення в класі під керівництвом вчителів є однією з найбільш універсальних педагогічних практик. Всупереч поширеній думці, хороші вчителі фактично говорять менше, ніж вчителі в звичайних класах, навіть в тих, які мають вищий рівень досягнень учнів. Виявляється, що те, чого навчаються учні, залежить від якості підготовки вчителів, а не від того, як багато вони говорять, коли пояснюють. Наприклад, в одному великому дослідженні американських початкових класів дослідники виявили наступні запитання, які ставили вчителі:

 • 57% були питаннями менеджменту (наприклад, «Хто закінчив відповідати на всі запитання?» Або «Чи всі відкрили свої книжки?»)
 • 33% вимагали лише короткої правильної відповіді (наприклад, «Скільки лапок має комаха?»)
 • Тільки 8% вимагали від учнів аналізувати, робити висновки або узагальнювати (наприклад, «Чому птах не є комахою?)
Д. Вілям припускає, що дійсно є тільки дві вагомі причини, щоб ставити фронтальні запитання в класі: вчителю отримати інформацію про те, що робити далі (щоб розкрити мислення і розуміння учнів, як описано вище) або спонукати учнів до мислення. Нижче наведені деякі пропозиції щодо вдосконалення опитування та інших методів для отримання доказів навчання учнів. У першій частині містяться пропозиції щодо отримання доказів навчання від окремих учнів, а в другій частині наводяться пропозиції щодо збору доказів з усього класу.

I. Отримання доказів навчання від окремих учнів
 • Випадковий виклик: Традиційно в класі під час обговорення поставлених фронтально (для всього класу) запитань, вчителі дозволяють учням вибирати, чи брати участь, дозволяючи їм піднімати руки. Проте, це не є ефективним методом залучення учнів до уроку або для отримання доказів їхнього навчання, оскільки, безумовно, в цьому випадку не всі учні залучаються до обговорення, а вчитель збирає докази лише від тих учнів, які вже знають відповідь. Більш ефективною методикою опитування було б, якщо вчитель  сам обирав учнів для відповіді у випадковому порядку. Щоб утримати увагу учнів, деякі вчителі використовують засоби такого випадкового вибору ("дзига", випадковий номер учня по списку тощо), або використовують спеціальні засоби для випадкового вибору з Інтернету або додатків для мобільного телефону. Проте, можна просто мати торбинку з папірцями з іменами учнів і витягувати намання один з них.
 • Інтерпретативне слухання: Іншим способом кращого виявлення свідчень розуміння від окремих учнів є інтерпретативне слухання. Більшість викладачів просто слухають відповіді учнів на правильність, а не для того, щоб довідатися, що вони можуть дізнатися про розуміння учня. Коли вчитель прислухається до відповіді учня і відповідає: «Майже вірно» або «Повторіть спробу», вчитель слухає оцінювально - лише для того, щоб визначити, чи правильно відповів учень. Натомість, більш корисно, якщо вчитель може навчитися слухати інтерпретативно - коли він ставить собі запитання: “Що я можу дізнатися про мислення учнів, уважно прислухаючись до того, що вони говорять?” Тоді вчитель може дізнатися з відповіді кожного учня, як налаштувати своє викладання для кращого задоволення потреб учнів.
 • Типові запитання: Є ціла низка типів запитань, які можуть допомогти розв'язати питання способами, які розкривають мислення учнів. Одна з таких  загальних структур: «Чому ___________ є прикладом _____________?». Просто запитуючи учнів: «Чи є квадрат трапецією?" , вчитель просто не отримує такої продуманої і детальної відповіді, як, наприклад, на таке запитання, як: «Чому квадрат - це трапеція?».  Інша структура запитання, яка заохочує учнів виявити своє мислення, полягає в тому, щоб представити запитання з контрастом/протиставленням, а потім попросити їх пояснити цей контраст. Нижче деякі приклади способів переформулювати питання, щоб отримати більше доказів студентського мислення.
 •                           Оригінал
  Оновлено
  Чи є квадрат трапецією? Чому квадрат - це трапеція?
  Чи є вуглець металом? Чому вуглець не метал?
  Чи є Венеціанський купець
   комедією (або трагедією)?
  Чому Венеціанський купець
   комедія [чи трагедія]?
  Що таке просте число? Чому 17 просте число, а 15 - ні?
  Що таке життя під
   апартеїдом?
  Яким було життя чорношкірих і
  білих людей під апартеїдом?
  Чи є кажан ссавцем? Чому кажан є ссавцем, 
   а пінгвін - ні?

  II. Отримання доказів розуміння учнів цілого класу - запитання для всіх учнів
   Вирішуючи, що робити далі на уроці, особливо корисно виявити докази розуміння від усього класу. З системою реагування на всіх учнів вчитель ставить запитання таким чином, що дозволяє йому або їй отримувати зворотній зв'язок від усіх учнів у режимі реального часу. Хоча вчителі можуть ходити по класу і проводити опитування кожного учня, ідеальним є одночасно збирати інформацію від всіх учнів. Нижче наведені деякі методи для досягнення цієї мети.
   Сигнали рук - Коли весь клас одночасно реагує своїми руками, вчителі можуть миттєво оцінити рівень їх розуміння. Наприклад, в початковій школі в класі вчителька викликала до дошки учня, який  повинен був вирішити, чи потрібний в слові «бур'ян» апостроф. Потім вона попросила клас використати «великі пальці», щоб показати, чи вважають вони, що цей учень відповідає вірно (великий палець догори = так, вниз = ні, горизонтально = не знаю).
         Ця ж техніка може бути застосована на кожному рівні і в кожному класі. У класі хімії в середній школі вчитель також використовував техніку «великих пальців», щоб запитати учнів, чи вона склала правильне хімічне рівняння на дошці.
          Це допомогає вчителю негайно вирішити, чи йому потрібно більше часу приділити на апострофи або збалансування хімічних рівнянь, чи якщо учні оволоділи матеріалом, то доцільно рухатися далі.
   Картки AБВГ - Якщо потрібно більше, ніж відповідь "так / ні", карти AБВГ працюють краще, ніж "великі пальці" або, можливо, додати і більше карток: Д, І, К, Л... тощо). Вчитель ставить класу запитання, яке має декілька відповідей, наприклад, таке: “Яка з наступних чотирьох діаграм на дошці має одну чверть затіненої області?". Учні піднімають картку або картки, які правильно відповідають на запитання. Знову ж таки, вчитель може відразу побачити, скільки учнів, і які саме учні зрозуміли тему.
   • Міні-дошки - Використання міні-дошок кожним учнем забезпечує більшу гнучкість. Вчитель початкової школи може попросити всіх учнів записати і показати йому слово з чотирьох букв з буквою «i», або викладач математики  може запропонувати: «Учні, будь ласка, намалюйте графік Y дорівнює одиниця на один плюс Х квадрат». Вчителі можуть використовувати спеціальні ламіновані картки, або прозорі файли з вкладеними аркушами  і писати маркерами (не перманентними!)
   •  Вихідні перепустки - це письмові відповіді на запитання, які вчителі дають учням наприкінці заняття або коли відбувається природня пауза в навчанні. Вчителі ставлять запитання або завдання і використовують відповіді учнів для створення своїх наступних уроків. В залежності від  результатів відповідей учнів вони можуть створити на наступному занятті однорідні групи і працювати з учнями, які мають найбільші ускладнення, або вони можуть створити різнорідні групи і переконатися, що вони включають принаймні одного учня, який добре відповів на запитання при виході з попереднього уроку. Вихідні перепустки зазвичай включають запитання, які потребують більш тривалих відповідей, наприклад: "Чому немає ймовірності більше 1?", "У чому різниця між масою і вагою?",  "Чому історики стикаються з упередженнями при аналізі історичних джерел?"

   Після того, як вчитель знає, де зараз знаходяться учні у своєму навчанні, він готовий надати їм зворотний зв'язок про те, що робити далі - див. про це на наступній сторінці цього блогу "Третя стратегія"

   Немає коментарів: